مژه چیست ؟

1403 خرداد 9, چهارشنبه
مژه چیست ؟

مژه موهای نازک و حساسی است که در امتداد پلک رشد میکند و از چشم ما در مقابل خاک و نور آفتاب و... محافظت می نماید. ساختار مژه متشکل از 97% کراتین و 3% آب میباشد.

پلک های فوقانی بین 200 تا 300 مژه دارد،در حالی که پلک تحتانی حدود 70 تا 100 مژه دارد.به طور متوسط،به طور طبیعی روزانه 1 تا 5 عدد از مژه های افراد ریزش میکنند و مژه های جدید جایگزین آنها می شوند.

سیکل مژه:

سیکل مژه انسان بسیار شبیه موی سر بوده و دوره آن بین 60 الی 90 روز میباشد، یک پنجم مژه ها در سیکل ریزش مژه از دست میرود.هر انسان سیکل مژه متفاوت دارد(به این معنی که ریزش و رویش مژه ها همانند موی سر با هم متفاوت هست.

آناتومی مژه:

چرخه عمر مژه از سه مرحله تشکیل شده است:

  • آناژن
  • کاتاژن
  • تلوژن

مژه آناژن:

7هفته اول رشد مژه ها را آناژن یا فاز فعال رشد می گویند که مژه تقریبا 30% از کل اندازه انتهایی خود رشد کرده است.در این مرحله از رشد مژه ها بسیار ضعیف،نازک و بی جان می باشد که به آن مژه بیبی نیز گفته می شود که توانایی تحمل مژه مصنوعی را ندارد.

مژه کاتاژن:

در این مرحله که به آن فاز تاًخیر نیز می گویند مژه جان گرفته و کمی ضخیم تر و بلند تر شده است.رشد مژه ها متوقف و رشد فولیکول های کوچک آغاز می شود و حداکثر سه هفته زمان خواهد برد.

مژه تلوژن(استراحت):

این مرحله، آخرین مرحله قبل از ریزش و افتادن مژه است. بنابراین هر مژه در هر زمان،در یک فاز متفاوت قرار دارد و به همین دلیل است که ما توجه خالی شدن و افتادن مژه ها نمی شویم؛ زیرا آنها به طور همزمان نمی ریزند.

مژه چیست؟-وینلش

ساختمان مژه متشکل از سه قسمت است:

  • کوتیکول
  • کورتکس
  • مدولا

کوتیکول لایه خارجی تارمو است که وظیفه آن محافظت از مژه در مقابل آلودگی است.

کورتکس لایه میانی مو است که قسمت اعظم ساقه مو را شامل می شود.کورتکس از رشته های پروتـئینی (آمینو اسیدی) هستند این رشته ها با دو پیوند های (دی سولفات ) و پیوند های (هیدروژن سولفات) به هم وصل شدند.

مدولا درونی ترین لایه یا مغز مو نام دارد،مدولا در استحکام و ایستادگی مو نقش دارد.

مژه چیست؟-وینلش

آرشیو بلاگ
انصراف از نظر